Předání čističek a ukončení projektu Čistá Školka

Bylo to pár hektických měsíců. Měsíců, kdy jsme po nocích vyvíjeli, kontrolovali přesnost měření a dávali dohromady 20 měřících jednotek pro každou školku v rámci našeho projektu.

Dnes – 20.11.2018 jsme úspěšne ukončili projekt, předali čističky a společně s Philipsem zvěřejnili tiskovou zprávu, kterou si můžete v různých formách přečíst zde:

Moravskoslezský Deník
Český Rozhlas
VŠB – TU Ostrava

Faktem zůstává, že nejhorší situace byla v Ostravě Radvanicích, kde jsme naměřili hodnoty přes 280 µg/m³ přímo před budovou školky. Naměřené hodnoty v extrémních případech odpovídaly ekvivalentu 4 vykouřeným cigaretám denně a v nejlepších případech něco málo přes 1 cigaretu denně. Průměrně ze všech 20 školek děti dýchají ekvivalent 1,5 cigaret denně, což je o 0,1 cigarety méně, než je Evropský průměr – zdroj.

Tato zpráva vzbudila všemožné reakce od rozpaků, zájmu o problematiku až po nadšení, že se tento problém diskutuje a řeší. Díky tomuto se nám podařilo začít komunikovat s městy o plánu, jak postupovat dále.

Nejpostiženějším školkám Philips daroval čističku vzduchu a doporučili jsme opatření, jaká je možné přijmout nezávisle na tom, zda-li školka čističku dostala či nikoli. Důležité je šíření vědomostí dále a poučení všech zúčastněných, jak zachovat ve dni, kdy ve městě není zrovna horský vzduch.

Abychom shrnuli v bodech pár věcí, co jsme zjistili, jsou to následující:

  • Kruhový objezd má negativní dopad na kvalitu ovzduší a klasické křižovatky jsou v tomhle ohledu šetrnější.
  • Opravdu záleží, jestli a jak zrovna fouká vítr, případně zda-li prší.
  • Děti na Ostravsku v průměru dýchají ekvivalent 1,5 cigaret denně s extrémem v Radvanicích, kde to je 2,8 cigarety denně.
  • Živý plot okolo školky dokáže výrazně snížit hodnoty znečištění.
  • Smogová situace, co byla vyhlášena od Třince až po Ostravu se například Frýdku-Místku netýkala.

Veškeré změření zpracujeme do souboru, který bude ke stažení na našich stránkách.

Pěvně věříme, že náš projekt měl pozitivní dopad na všechyn zúčastněné a budeme dále v kontaktu se školkami abychom zjistili, co dále pro ně můžeme udělat – počínaje umístěním zobrazovací jednotky pro aktuální stav ovzduší v daném místě.

Napsat komentář
0

Váš košík